09:00 - 18:00

Bize sorularınızı sorabilirsiniz

0(262) 323 21 67

Telefon numarasından ulaşabilirsiniz

Search
 

Şirket Avukatı Nedir? Şirket Avukatı Nasıl Seçilir?

Zengin Hukuk Bürosu > İş Hukuku  > Şirket Avukatı Nedir? Şirket Avukatı Nasıl Seçilir?

Şirket Avukatı Nedir? Şirket Avukatı Nasıl Seçilir?

ŞİRKET AVUKATI NEDİR?

Şirket avukatı, bir şirkette her türlü hukuki danışmanlık hizmetini veren avukattır. Şirket avukatları için hukuk müşaviri ifadesi de kullanılmaktadır.

Şirket avukatları anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlere hukuki hizmet vermektedir.

ŞİRKET AVUKATI NE İŞ YAPAR?

 • Firmanın kuruluşundan itibaren tasfiyesine kadar tüm hukuki prosedürleri takip eder ve yol gösterir.
 • Firmanın ana para artırma ve azaltma işlemlerini yapar.
 • Firmanın gerekseme duyduğu tüm hukuki bilgiyi verir.
 • Şirket tarafınca hazırlanan sözleşmeleri inceler; karşı tarafın hazırladığı sözleşmeleri denetim eder.
 • Şirket adına tüm icra takiplerini yürütür.
 • Şirket ile ilgili tüm vergi uyuşmazlıklarına karşı gerekli hukuki işlemleri yapar.
 • Şirket adına dava açar ve şirkete karşı açılmış olan davaların takibini yapar.
 • Şirket ile işçi arasındaki iş hukuku kaynaklı ihtilaflarda işçi ve işverenin haklarını korur.
 • Şirketlere gönderilen ihtarname/ihbarnamelere gerekli cevapları verir.

ŞİRKET AVUKATI NASIL SEÇİLİR?

 1. Firmalar faaliyetlerini sürdürürken hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerine gerekseme duymaktadır. Bundan dolayı şirket beraber çalışacakları avukat ve hukuk bürolarının seçiminde oldukça titiz davranmalıdır.
 2. Firmalar çoğu zaman iş hukuku ve tecim hukuku mevzularında hukuki danışmanlık almaktadır. Sadece bir firmanın hukukun her alanında danışmanlık hizmetine ihtiyacı vardır.
 3. Firmalar, hukukun her dalını ilgilendiren iş ve ihtilafların tarafı olabilmektedir. Bundan dolayı gerek hukukun her branşında hizmet verebilecek gerek işlerin tek merkezde takip edilebilmesi için değişik branşlarda uzmanlaşmış avukatlardan oluşan hukuk bürolarını tercih etmelidirler.
 4. Firmalar için avukatlık hizmetinin daima ulaşılabilir özellikte olması gerekmektedir. Bu sebeple firmalar tam zamanlı olarak çalışabilecek avukat ve hukuk bürolarını tercih etmektedir.
 5. Şirketlerde işlerin tertipli ve hatasız ilerleyebilmesi için süre ve disiplin oldukça önemlidir. Yapılacak her işlemin bununla beraber hukuki bir boyutu da olduğundan şirket avukatının ya da şirkete hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti verecek hukuk bürolarının disiplinli bir emek verme sistemine haiz olması gerekmektedir.
 6. Avukatlar hiçbir süre netice güvence etmemelidir. Bir avukat işinde ne kadar başarı göstermiş olursa olsun dava kaybedebilir, meydana getirilen hukuki işlemden istenilen netice elde edilemeyebilir. Mühim olan avukatın bu süreçte azami özeni göstermesi ve gerekli tüm işlemleri yapmasıdır. Şirket avukatı seçerken de başarı garantisi veren avukatlara saygınlık edilmemelidir.
 7. Avukat seçilirken mühim kriterlerden biri de ücret meselesidir. Sadece avukatın yüksek ya da düşük bir ücret talep etmesi onun başarısının tek ölçütü değildir. Şirket avukatı seçilirken yalnızca tutara saygınlık edilmemelidir.

ÖZET OLARAK

Hukukun değişik dallarında en iyi avukat ekibine haiz ve işlerini tek merkezde takip eden Ekin Hukuk Bürosu şirketiniz için doğru adrestir. Büromuz hem ulusal hem de internasyonal alanda etkinlik gösteren birçok şirkete hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Yorum yok

Yorum Yap

İletişime Geç
Avukata Danış
Merhaba,
sorularınızı bize yöneltmek ister misiniz?